Proces samodzielnego wykonania ogrzewania podłogowego

Jak samemu zrobić ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe (UFH) to luksus, który wielu z nas chciałoby mieć, ale często uważa, że jego instalacja jest zbyt kosztowna.

Jednak nie musi tak być. Jeśli budujesz swój własny dom lub planujesz samodzielną budowę i chcesz mieć ogrzewanie podłogowe, istnieją sposoby na obniżenie kosztów poprzez samodzielną instalację.

Jest to szczegółowy poradnik na temat samodzielnego wykonania systemu ogrzewania podłogowego. Nie jest to więc krótki wpis na blogu, ale to dlatego, że jest tu tak wiele informacji, którymi warto się podzielić. Jeśli rozważasz instalację ogrzewania podłogowego i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Ideą systemu ogrzewania podłogowego jest zapewnienie niskotemperaturowego, wielkopowierzchniowego ciepła promieniującego. Działa to w podobny sposób jak słońce (lub grzejnik) wypromieniowujące ciepło w powietrze. Jeśli kiedykolwiek stałeś przed oknem, przez które wpada słońce, wiesz, jak skuteczne w dostarczaniu ciepła może być promieniowanie cieplne.

Ciepło promiennikowe nie opiera się na ogrzewaniu konwekcyjnym (przekazywaniu ciepła z jednego ośrodka do drugiego). Nie ma więc potrzeby, aby ciepłe powietrze unosiło się i krążyło, abyś poczuł się ciepło; zamiast tego energia promieniowania bezpośrednio ogrzewa powierzchnie, od których nie jest blokowana przez żadną izolację lub inne obiekty.

Jeśli planujesz zmianę wystroju swojego domu, warto rozważyć zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędnym sposobem na utrzymanie ciepła w domu i stanowi dobrą alternatywę, jeśli nie chcesz, aby grzejniki psuły wygląd świeżo pomalowanych ścian.

Ogrzewanie podłogowe to najbardziej ekonomiczny i energooszczędny system ogrzewania domu, który zapewnia bardziej komfortową przestrzeń życiową.

Przy ogrzewaniu podłogowym można stosować niższe temperatury wody niż w przypadku tradycyjnych grzejników, dzięki czemu można zaoszczędzić do 30% na rachunkach za ogrzewanie. Możesz także ogrzewać pomieszczenia niezależnie, wyłączając strefy w pomieszczeniach, które nie są używane, co pozwoli Ci zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Jest to również doskonała opcja, jeśli chcesz zainstalować podłogę litą, np. betonową lub kamienną, ponieważ tradycyjne grzejniki zajmują cenną przestrzeń na ścianach i mogą ograniczać wystrój pomieszczenia.

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne i mokre.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest szybkie i łatwe do zainstalowania i idealnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń lub remont -ów, w których nie można wykonać instalacji rurowej. Nadaje się również do wszystkich rodzajów podłóg, w tym dywanowych, winylowych, drewnianych i kamiennych. Wystarczy rozwinąć maty lub kable na podłoże, a następnie położyć na nich wykończenie podłogi – choć płytki ceramiczne należy zostawić na koniec.

Mokre ogrzewanie podłogowe jest bardziej wydajne, ponieważ woda lepiej rozprowadza ciepło niż elektryczność. Wymaga jednak więcej czasu na instalację i istnieją ograniczenia dotyczące rodzaju podłóg, które można na nim stosować.

Jednym z najbardziej popularnych systemów grzewczych jest ogrzewanie podłogowe (UFH). Gdy działa dobrze, jest to bardzo komfortowa forma ogrzewania.

Pracuje ono w niższej temperaturze niż grzejniki, dzięki czemu do ogrzewania domu można użyć mniejszego kotła i zaoszczędzić na kosztach paliwa. Może być również stosowane z odnawialnym źródłem energii, takim jak gruntowa pompa ciepła.

Instalację UFH zwykle montuje się pod wykładziną podłogową – na przykład płytkami lub drewnem. Nie widać go, ani nie czuć jego pracy, nie ma też grzejników, które mogłyby przeszkadzać. Jednak instalacja UFH nie jest odpowiednia dla każdego rodzaju nieruchomości lub podłogi, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych należy zawsze skonsultować się z ekspertem.

Istnieją dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego: systemy wodne z podgrzewaczem i systemy elektryczne.