Szafa od A do Z – poradnik stolarza

Płyta meblowa to niezwykle często stosowany materiał, z którego produkuje się meble. Można tworzyć z niej piękne i funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrza, między innymi stoły, regały, półki ścienne, a także szafy. Szafy to jedne z najważniejszych mebli w każdym dom-u lub mieszkaniu.

Szafa (nawet ta własnoręcznie wykonana z płyty meblowej) powinna być funkcjonalna, ale jednocześnie powinna spełniać także inne wymagania, jakie pokładają w niej domownicy, między innymi powinna być pojemna, a do tego pięknie prezentować się w danym wnętrzu, zgrywając się odpowiednio z obecną już aranżacją.

Coraz częściej wymagamy od szafy, aby poza swoimi praktycznymi funkcjami, stawała się po prostu atrakcyjna wizualnie, a swoim oryginalnym wzorem podkreślała charakter danego wnętrza. Aby jak najlepiej spełniła pokładane w niej oczekiwania, warto pokusić się o samodzielne jej wykonanie lub zamówienie szafy pod wymiar określony przez nas samych w przygotowanym wcześniej planie i projekcie.

Szafa zaprojektowana przez domowników na wymiar pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, co jest niezwykle istotne przy urządzaniu pomieszczeń o niewielkim metrażu, w których każdy centymetr jest praktycznie na wagę złota. Warto przy tym korzystać z usług fachowców, którzy znają się na danej czynności i potrafią wykonać dla nas dokładnie taki mebel, o jakim marzyliśmy i jaki będzie nam potrzebny.

Zamawiając szafę u wyspecjalizowanego stolarza, trzeba jednak będzie liczyć się z tym, że czas oczekiwania na gotowy mebel, będzie znacznie wydłużony. Ponadto, często trzeba też czekać na dostępność samego fachowca, zwłaszcza jeśli jest to prawdziwy specjalista w swoim fachu.

Zamówienie mebli u takiego fachowca może wiązać się także z nieco wyższymi kosztami. Płacimy bowiem nie tylko za wykorzystane materiały (a także niewykorzystane pozostałości po nich) oraz wykonanie mebla, ale przede wszystkim za usługę projektowania i montażu mebla. Koszty zmniejszyć możemy przygotowując projekt i zamówienie materiałów (takich jak płyta meblowa) we własnym zakresie.