Czy płytki marmurowe są dla Ciebie odpowiednie?

Marmur wydobywany w górzystych regionach świata od tysiącleci jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Ceniony za piękno, styl i elegancję, materiał ten od wieków zdobi pałace królów i królowych, dzięki czemu jest ekskluzywną, luksusową opcją do wnętrz. Ale jako materiał podłogowy wymaga większej konserwacji i jest bardziej podatny na uszkodzenia niż płytki ceramiczne i inne formy kamienia naturalnego.

Geologia marmuru

Marmur jest bardzo popularnym kamieniem naturalnym, który jest wydobywany i cięty na płyty i płytki do różnych zastosowań w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, w tym blatów, podłóg i płytek ściennych. Jest to skała metamorficzna, która powstaje, gdy kamień osadowy, taki jak wapień, jest przekształcany pod wpływem ciepła i ciśnienia w twardszy kamień o pięknym kolorze i żyłkowatych wzorach. Marmur jest czasem mylony z granitem, jednak granit jest skałą magmową pochodzącą z magmy wulkanicznej, a nie warstwową skałą osadową. Granit ma zazwyczaj kamyczkowy lub cętkowany wzór koloru, podczas gdy marmur ma zwykle falisty, żyłkowany wzór.

Koszt marmurowej podłogi

Płytki marmurowe łazienka – podłogi marmurowe są elementem architektonicznym premium i są odpowiednio wycenione. Ogólnie rzecz biorąc, należą do najwyższej klasy kamienia naturalnego i generalnie nie trwają tak długo, jak łupek, granit i inne kamienie naturalne. Marmurowe podłogi zwykle kosztują dużo więcej niż zwykłe płytki ceramiczne. Płytki ceramiczne to zazwyczaj około połowa kosztu marmuru, chociaż koszt robocizny przy montażu jest dość porównywalny. Instalacja będzie kosztować więcej w przypadku prac wymagających skomplikowanych układów lub wielu cięć; koszt pracy jest niższy, jeśli układ obejmuje prosty układ płytek kwadratowych lub prostokątnych.

Konserwacja i naprawa

Po zainstalowaniu rutynowa konserwacja podłogi z marmurowych płytek jest stosunkowo łatwa; wymaga takiego samego zamiatania i mopowania na mokro, jak w przypadku podłogi z płytek ceramicznych. Jednak w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, marmur jest dość porowaty, więc nie należy pozwolić, aby woda gromadziła się i stawała na powierzchni. Woda stojąca może wnikać w kamień i odbarwiać go.

Marmur ma odczyn zasadowy ze względu na jego pochodzenie jako wapień osadowy. Oznacza to, że może wchodzić w reakcję chemiczną za każdym razem, gdy wejdzie w kontakt z substancjami kwaśnymi. Może to obejmować szeroką gamę produktów spożywczych, sosów, napojów i środków czyszczących. Niestety przebarwienia pochodzące z tych materiałów są zazwyczaj trwałe. Można temu zapobiec, nakładając chemicznie penetrujący uszczelniacz, a także uszczelniacz powierzchniowy po instalacji. Jednak w celu uzyskania optymalnej ochrony, uszczelniacz powierzchni musi być nakładany co roku.

Mimo że jest to kamień, marmur jest w rzeczywistości stosunkowo miękkim materiałem, który można zarysować, zeskrobać i odłupać w nieodpowiednich warunkach. Jest to szczególnie ważne, jeśli materiał jest polerowany, ponieważ niedoskonałości będą bardziej widoczne na gładkiej, płaskiej powierzchni litej. Niestety rys nie da się łatwo naprawić bez całkowitej wymiany uszkodzonego materiału.

Projekt

Największą zaletą marmurowych płytek podłogowych jest to, że natychmiast podnoszą wygląd przestrzeni, nadając jej królewskie wrażenie, które jest trudne do naśladowania. Marmur jest dostępny w wielu kolorach, a nawet w oszałamiających wielokolorowych mieszankach, zapewniając elastyczne opcje dla różnych schematów dekoracyjnych. Płytki można również przycinać na prostokąty i trójkąty o różnych rozmiarach, aby tworzyć złożone instalacje mozaikowe.

Ponieważ jest to produkt ziemi, każdy kawałek marmurowej płytki użyty na każdej podłodze jest jedyny w swoim rodzaju; nie ma drugiego takiego nigdzie na świecie. W przypadku wielobarwnego marmuru ta wyjątkowość może być dość wyraźna, z wyraźnymi cechami wydobywającymi się z każdej płytki. W przypadku marmuru o jednolitym kolorze różnice w kolorach są znacznie bardziej subtelne i stonowane, ale Twoja podłoga nadal będzie wyróżniać się własną osobowością.

W przeciwieństwie do większości kamieni naturalnych, marmur ma bardzo wysoki połysk, osiągając jedwabiście gładki i lśniący wygląd, gdy jest odpowiednio traktowany. Ten wyrafinowany i glamour wygląd wywołuje najwyższe poczucie elegancji w przestrzeni.

Montaż podłóg marmurowych

Płytki marmurowe montuje się w taki sam sposób, jak płytki ceramiczne lub inne płytki z kamienia naturalnego. Na podłoże kładzie się najpierw warstwę płyty cementowej (tzw. backer board), następnie płytki przykleja się cienkowarstwowym klejem. Po wyschnięciu kleju spoiny między płytkami wypełnia się zaprawą cementową. Ale w przeciwieństwie do większości płytek ceramicznych, które wymagają jedynie uszczelnienia fug, marmur wymaga uszczelnienia całej powierzchni natychmiast po ułożeniu, a następnie co roku.