Sprawdź jak posiać trawę na istniejący trawnik

Gęsty i zielony trawnik? To możliwe dzięki dosiewaniu trawy. Taki zabieg warto przeprowadzić dokładnie, aby ogród prezentował się jak najlepiej. Okazuje się, że dosiewanie nie musi być trudne czy czasochłonne. Sprawdź, jak posiać trawę na istniejący trawnik i uzyskać najlepszy efekt.

Dosiewanie trawy – jak to zrobić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, kiedy należy przeprowadzić dosiewanie trawy. Okazuje się, iż najlepszym na to czasem jest okres po zimie. Wówczas śnieg topnieje, a na trawie zazwyczaj pojawiają się puste place, które wyglądają nieestetycznie. Powody takiego stanu trawnika mogą być bardzo różne jak na przykład działanie kreta czy innych szkodników. Gdy zauważysz takie ślady na trawie, warto postawić na dosiewanie. Zabieg ten można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest tradycyjny, polega na zastosowaniu nasion tego samego gatunku, który był zasiany pierwotnie. Można także zdecydować się na bardziej nowoczesną metodę i wysiać trawę samozagęszczającą. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady.

Dosiewanie trawy w tradycyjny sposób

Dosiewka z tej samej mieszanki traw, z której trawnik został założony to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu trawnik będzie wyglądał estetycznie. Aby dosiać trawę w ten sposób, najpierw trzeba spulchnić ziemię na przykład za pomocą wideł. Następnie w ogołoconych miejscach należy dosiać trawę i przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. Ostatnim krokiem jest podlanie miejsca dosiewania trawy.

Trawa samozagęszczająca

Chociaż tradycyjne dosiewanie jest proste i ma wiele zalet, nie przyniesie tak dobrego i szybkiego efektu, jak zasotosowanie trawy samozagęszczającej. Efekt takiej dosiewki można zauważyć w krótkim czasie po dokonaniu dosiewania. Tego rodzaju trawa jest odporna na działanie mrozu, co jest ogromną zaletą. Trawa samozagęczająca jest także odporna na deptanie i zapewnia wysoką wydajność. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto dosiewać trawę zgodnie z instrukcją dostępną na opakowaniu.

Zakończenie

Dosiewanie trawnika po zimie to konieczność. Dzięki temu można cieszyć się gęstą trawą, która staje się ozdobą ogrodu. Można zdecydować się na dosiewanie tym samym gatunkiem, który został użyty do założenia trawnika. Jeśli jednak ważna jest wysoka odporność trawy i szybkie efekty, dużo lepszym rozwiązaniem okaże się dobrej jakości trawa samozagęczająca. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu uzyskasz najlepsze efekty, na które nie trzeba będzie długo czekać.