Jak zbudować taras drewniany?

Drewno, szlachetny i żywy materiał, podczas montażu tarasu jest często narażone na duże obciążenia: złe warunki atmosferyczne, różnice wilgotności i temperatury, wilgoć od spodu, promieniowanie UV, naprężenia mechaniczne itp.

Osiągnięcie wysokiej jakości tarasu zewnętrznego, który jest stabilny ma dobry stelaż pod taras drewniany i przetrwa minimum 20 lat, wymaga dużego rygoru w projektowaniu i doborze materiałów. Jakość jest kluczową kwestią, aby zadowolić klientów, a także przywraca szlachetność, na jaką zasługuje drewniany taras.

Podczas budowania drewnianego tarasu Twoje wybory dotyczące materiałów i technik wykonania będą miały duży wpływ na dwa aspekty:

  • Trwałość: Drewniany taras może ulec degradacji mniej lub bardziej szybko (między 5 a 30 lat) pod wpływem różnych czynników biologicznych (owady, wilgoć), w zależności od jakości materiałów, wentylacji i przestrzegania prawidłowego sposobu wykonania.
  • Stabilność: Drewno jest narażone na działanie warunków atmosferycznych, znacznie pęcznieje i kurczy się, co może prowadzić do deformacji, takich jak wypaczanie, podnoszenie, zagłębianie i zginanie drewnianych podestów.

Przestrzegaj stosunku szerokości do grubości drewnianego pokładu

Szerokość pokładu powinna być maksymalnie 7 razy większa od jego grubości. Na przykład: 21 * 7 = maksymalna szerokość 147 mm. W przypadku nieprzestrzegania tej zasady, tym większe ryzyko deformacji pokładów.

Starannie dobieraj deski

Bądź ostrożny przy wyborze materiałów. Upewnij się, że deski nie są wygięte lub zgięte lub nie wykazują nieregularnych wzorów we włóknach drewna.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy grubość Twoich pokładów jest zgodna z grubością proponowaną przez Twojego dostawcę drewna.

Sprawdź suchość desek

Niektóre gatunki drewna mają więcej słojów niż inne. Konieczne jest, aby te gatunki drewna były suszone metodą KD (Kiln Dried). Średnio suchość pokładów powinna wynosić około 16%. Sprawdź suchość u swojego sprzedawcy drewna i poproś o umieszczenie informacji na fakturze. W razie potrzeby do sprawdzenia suchości można użyć miernika wilgotności

Klasa usług

Klasa użytkowania drewna jest obowiązkowa lub wyższa niż w przypadku desek tarasowych. Łatwiej jest wymienić deskę tarasową niż całą konstrukcję. Lepiej skupić się bardziej na jakości drewna niż na konstrukcji tarasu.

Wentylacja

Nigdy nie umieszczaj konstrukcji drewnianej w bezpośrednim kontakcie z podłożem, aby uniknąć przedwczesnego gnicia drewna. Zawsze używaj podkładek lub podkładek polimerowych, aby izolować legary na ziemi. Ważne jest, aby zachować pewną przestrzeń między pokładem a podkonstrukcją, stosując mostek termiczny, taki jak pfs® Hapax D-Pro lub niewidoczny pfs® Hapax Fixing.

Ustaw odległość między legarami

Lepiej zmniejszyć odległość między legarami, ponieważ zmniejszy to ryzyko deformacji desek tarasu. Minimalna wysokość i szerokość legarów musi wynosić 40 x 60 mm.

Nigdy nie umieszczaj drewna w bezpośrednim kontakcie z podłożem

Przestrzeń pomiędzy poszyciem a podłożem pozwala na dobrą wentylację tarasu, co poprawia stabilność i żywotność tarasu. Zawsze używaj podkładek lub podkładek polimerowych, aby izolować legary na ziemi. Odległość między pokładami wynosi około 4 do 6 mm dla tarasu o wysokości około 10 cm. Utwórz lub utrzymuj skarpę odprowadzającą wodę deszczową. Upewnij się, że zapewniłeś nachylenie od 0,5 do 1 cm na metr.

Zawsze twórz ramę tarasową

Rama tarasu składa się z kilku legarów, umieszczonych w pewnej odległości od siebie, tworzących konstrukcję prostokątną. Taka konstrukcja zapewnia większą wytrzymałość i stabilność drewnianemu pokładowi.

Podwój legary

Zawsze podwajaj legary. Zapewni lepsze podparcie drewnianego pokładu i zmniejszy ryzyko uszkodzenia przez wodę.

Użyj podkładek lub regulowanych podkładek polimerowych

Nigdy nie przebijaj wodoodpornej membrany dachu, aby uniknąć ryzyka przeniknięcia wody do budynku. Użyj podkładek regulacyjnych lub regulowanych podkładek polimerowych, aby izolować legary na wodoodpornej membranie. Podkładki lub podkładki zapewniają, że membrana nie jest perforowana i nadal umożliwia odprowadzenie wody deszczowej.