Podstawowe zasady czyszczenia kominka.

Aby kominek działał prawidłowo, Twój komin musi być regularnie czyszczony. Sadza powstająca w wyniku spalania drewna osadza się na wewnętrznej powierzchni komina, co prowadzi do zwężenia jego otworu.

W efekcie gruba warstwa sadzy powoduje niewystarczające nagrzewanie ścian komina, a ciąg jest zmniejszony i staje się niewystarczający. W związku z tym do pomieszczenia dostają się tlenek węgla i dym i istnieje ryzyko pożaru, gdyż w kominie zaczyna się palić sadza, a rura wypluwa iskry na dach. Spalanie sadzy w kominie może również spowodować mechaniczne uszkodzenia jego ścian.

Nawet jeśli kominek lub piec nie był używany przez długi czas, a w kominie nie ma sadzy, istnieje możliwość, że do komina dostały się pajęczyny, liście, śmieci, pióra, gałązki z ptasich gniazd. Dlatego raz na 6 miesięcy należy przeprowadzić przegląd i czyszczenie rur kominowych. I pamiętaj, że najlepszym paliwem do pieców na drewno i kominków są suche garnki, które co najmniej półtora roku leżały w suchym miejscu. Ale każde spalanie paliwa jest procesem utleniania, który wymaga dwóch warunków: tlenu i wysokiej temperatury. Brak przynajmniej jednego prowadzi do powstania sadzy, aw konsekwencji niedostatecznego utlenienia węgla.

 

Tradycyjne metody czyszczenia kominów

Istnieje kilka tradycyjnych sposobów czyszczenia komina. Aby zapobiec tworzeniu się sadzy podczas spalania drewna opałowego, można posypać je solą kamienną.

Jedną z najpopularniejszych tradycyjnych metod usuwania sadzy jest stosowanie obierek ziemniaczanych. Aby to zrobić, kominek należy odpowiednio ogrzać, umieszczając w ogniu co najmniej pół wiadra obierek ziemniaczanych lub posiekanych ziemniaków. Powoduje to wytwarzanie pary zawierającej skrobię, która zmiękcza i rozkłada sadzę, pomagając jej spływać ze ścian komina. Ta starożytna metoda stosowana jest jako preparat do czyszczenia mechanicznego.

Dobry efekt uzyskuje się spalając w kominku dużą ilość osikowego drewna opałowego. Czyszczenie rur kominowych następuje w wyniku osiągania wysokich temperatur i spalania sadzy. Kiedy pali się osikowe drewno opałowe, powstaje silny ciąg, usuwający popiół z komina. Ta metoda jest dość niebezpieczna, ponieważ duże obciążenia mogą prowadzić do jej zniszczenia. Jeśli jest tam dużo sadzy, lepiej skorzystać z bezpieczniejszych metod.

Rury kominowe można czyścić mechanicznie i chemicznie. Rozważmy szczegółowo mechaniczne czyszczenie kominka.

 

Podstawowe zasady czyszczenia mechanicznego

Czas wezwać kominiarza? Jeśli chcesz, aby Twój kominek nie sprawiał Ci kłopotów, czyszczenie kominów jest obowiązkową, regularną procedurą. Amunicja i narzędzia współczesnych kominiarzy nie przypominają jednak klasycznego obrazu, jaki znamy z baśni Andersena. Aby sprawdzić stan komina i upewnić się, że nie ma pęknięć i zatorów, dzisiejszy prawdziwy kominiarz ma nawet w swoim arsenale kamerę wideo.

Ta metoda jest tania i prosta i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Pamiętasz te szczotki, których używali do czyszczenia butelek? To samo z kominami. Tylko te szczotki druciane są większe, dłuższe i sztywniejsze.

Wielu właścicieli pieców na drewno i kominków woli samodzielnie czyścić rury. Zainteresowani metodami czyszczenia komina powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Generalne czyszczenie komina jest wymagane, gdy grubość zanieczyszczeń na ścianach przekracza 2 mm. Czyszczenie rur można przeprowadzić tylko wtedy, gdy nie pada deszcz ani nie wieje wiatr.

Aby zapobiec przedostawaniu się sadzy do domu podczas czyszczenia, wszystkie otwory czyszczące i drzwiczki kominka muszą być szczelnie zamknięte. Palenisko otwartego kominka musi być przykryte dużym kawałkiem gęstej mokrej szmatki.

Przed czyszczeniem sprawdź rurę, aby upewnić się, że w środku nie ma ptasich gniazd ani żadnych zanieczyszczeń. Jeśli tak, i nie możesz dosięgnąć go od góry, użyj patyka, aby wepchnąć go w dół rury.