Zastanawiasz się ile kosztuje pranie w pralce? Dokonaliśmy obliczeń i znaleźliśmy sposoby na zmniejszenie Twoich wydatków. Wiele czynników wpływa na to, ile energii zużywa Twoja pralka i ile będzie kosztować jej działanie. Obejmują one rozmiar maszyny, wybrany cykl i taryfę energetyczną, z której korzystasz.
Czasami może się wydawać, że każdy dzień to dzień prania. Od dzieci szukających nowych, kreatywnych sposobów na ubrudzenie się i układanki z koszem na pranie bez dna, w dużej rodzinie pralka może pracować w godzinach nadliczbowych.
Jednak wszystkie te ładunki prania mogą skutkować wyższymi rachunkami za prąd, zwłaszcza jeśli Twoje urządzenie pracuje kilka razy w tygodniu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje uruchomienie pralki, mamy odpowiedź. Opracowaliśmy, ile możesz się spodziewać w każdym cyklu, a także opracowaliśmy sposoby oszczędzania energii w domu na tym urządzeniu.
Ile kosztuje uruchomienie pralki?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Głównymi czynnikami, które wpływają na ilość energii zużywanej przez pralkę, są jej ocena wydajności (maszyny mają klasę A-G) oraz długość i temperatura prania.
Czy niektóre pralki są tańsze w eksploatacji niż inne?
Pralki to jedne z najczęściej używanych urządzeń w domu. Pralki i zmywarki, stanowią blisko 10 proc. rachunków za energię typowego gospodarstwa domowego. Dlatego warto wybrać najbardziej wydajny model, na jaki Cię stać.
Na jakie funkcje oszczędzania energii powinienem zwrócić uwagę przy zakupie pralki?
Jeśli szukasz sposobów na oszczędzanie energii w domu, te przydatne funkcje pralki mogą być dobrym początkiem:
Tryby ekologiczne
Podgrzewanie wody stanowi większość energii zużywanej w gorącym cyklu prania – do 90%. Zamiast tego cykle ekologiczne są dłuższymi programami prania, które czyszczą w niższych temperaturach przy mniejszej ilości wody, aby osiągnąć te same wyniki, co cieplejszy, krótszy cykl. Te pranie w niższej temperaturze zużywa o 35-59% mniej energii niż pranie na gorąco.
Mycie czujnika
Bardziej zaawansowane pralki wykrywają, ile prania znajduje się w bębnie, ważąc je, a następnie piorą tylko tak długo, jak tego potrzebuje. Oszczędza to pieniądze i chroni tkaniny przed nadmiernym praniem lub praniem w zbyt wysokiej temperaturze. Wyczuwając wielkość wsadu i stale monitorując program prania, czujniki dostosowują cykl. Pozwala to zaoszczędzić do 45 proc. energii i 50 proc. wody.
Spraye bębnowe
Kilka z najnowszych maszyn opracowało techniki, które pomagają zwiększyć ilość energii i detergentu. Obejmuje to GentlePower firmy Hotpoint, który spryskuje ubrania wodą i detergentem, zamiast polegać na przewracanych ładunkach w celu równomiernego rozprowadzenia. Oraz TurboWash firmy LG, który natryskuje pranie, aby skrócić czas prania, zmniejszając zużycie energii o 28%.
Jak mogę obniżyć koszty eksploatacji pralki?
Pierz pełny wsad zamiast połowy wsadu, ponieważ są one mniej ekonomiczne – dwie połówki wsadu zawsze zużywają więcej energii niż jeden pełny wsad. A jeśli pierzesz połowę wsadu, pamiętaj, aby wybrać odpowiednie ustawienie, jeśli takie jest.
Tam, gdzie możesz, pierz w niższej temperaturze lub używaj “zimnego” prania. Zużywa to mniej energii i jest dobrym rozwiązaniem podczas czyszczenia niezbyt zabrudzonych ubrań.
Dbaj o swoją maszynę, aby działała wydajnie. Na przykład nie przeciążaj bębna. Przeładowanie może spowodować uszkodzenia i uniemożliwić prawidłową cyrkulację wody i detergentu, co oznacza, że może być konieczne ponowne pranie ubrań.
Co miesiąc wyczyść filtr i wykonaj „pranie serwisowe”, tj. na gorąco, bez ubrań, aby usunąć nagromadzony osad i bakterie.
Jeśli pierzesz ubranie z plamami, namocz je wstępnie w wodzie przez około pół godziny przed załadowaniem do pralki. Oznacza to, że nie będziesz musiał polegać na dłuższym lub cieplejszym praniu, aby usunąć plamy.