Jak prać firany?

Zastanawiasz się jak prać firanki? Najpierw sprawdź etykiety tkanin, a następnie ostrożnie traktuj firanki i zasłony. Czy zauważyłeś kurz, który zebrał się na twoich firanach w ostatnich miesiącach? Po pierwsze: przeczytaj uważnie instrukcje dotyczące pielęgnacji, aby ustalić, czy możesz prać firany i zasłony, czy też należy je prać chemicznie. Co robić, a czego nie robić w zakresie czyszczenia firan?

Kiedy czyścić chemicznie?

Nawet jeśli firany okienne są wykonane z tkaniny nadającej się do prania, szwy mogą się skurczyć podczas prania. Wybierz czyszczenie chemiczne, jeśli masz wątpliwości. Zdecydowanie warto prać chemicznie firany i zasłony z wszytymi plisami, ozdobami lub innymi wyszukanymi ozdobami, które mogą nie wytrzymać prania.

Tkaniny specjalne

Aksamitne zasłony można odświeżyć bez prania lub czyszczenia chemicznego; po prostu szczotkuj je od czasu do czasu irchą zamoczoną w gorącej wodzie i dokładnie wyżętą. Jeśli jedwabne zasłony wymagają prania ręcznego, zrób to w letniej lub chłodnej wodzie i użyj łagodnego płynu do mycia naczyń. Machaj delikatnie i nigdy nie skręcaj ani nie wykręcaj.

Siła słońca

Stała ekspozycja na światło słoneczne może sprawić, że nawet wytrzymałe tkaniny będą kruche. Dlatego do prania firan i zasłon w pralce używaj delikatnego cyklu, zimnej lub letniej wody i łagodnego detergentu. Jeśli to możliwe, powieś je na sznurku do wyschnięcia lub włóż je do suszarki na ubrania w delikatnym ustawieniu.

Firanki

Jak prać firanki? Firanki myj regularnie, nawet jeśli nie wyglądają na brudne, ponieważ do czasu pojawienia się brudu mogą trwale się odbarwić. Delikatnie wyczyść te delikatne tkaniny. Upewnij się, że napełniają nie więcej niż połowę maszyny i pozwól im moczyć się przez 5 minut w zimnej wodzie. Użyj łagodnego detergentu, a jeśli chcesz, środka wybielającego. Obróć pokrętło, aby spłukać, aby spuścić wodę, a następnie uruchom pralkę w trybie delikatnego prania na zaledwie 2 do 3 minut.

Włóż firanki i kilka ręczników frotte do suszarki ustawionej na brak ogrzewania przez kolejne 2 do 3 minut. Zawieś jeszcze lekko wilgotne i naciągnij do kształtu. W razie potrzeby przesuń deskę do prasowania przy oknie i wyprasuj brzegi, gdy wiszą zasłony lub zasłony. Lub użyj ręcznego steamera lub pionowego ustawienia pary zwykłego żelazka parowego, aby je wygładzić.

Rutynowe czyszczenie zasłon

Po dokładnym czyszczeniu pamiętaj, aby regularnie odkurzać zasłony i zasłony za pomocą nasadki z miękką szczoteczką do odkurzacza lub miękkiej, długiej miotły z włóknami syntetycznymi (są znacznie lepsze niż włókna naturalne w zbieraniu kurzu).

Jeśli używasz odkurzacza, ustaw go na zmniejszoną siłę ssania, aby nie wciągać tkaniny do ssawki. Możesz umieścić sztywny kawałek plastikowego ekranu między dyszą a tkaniną, aby temu zapobiec, lub przymocuj starą nylonową pończochę do dyszy za pomocą gumki.

Jeśli możesz zdjąć zasłony i zasłony i powiesić je ze względną łatwością, od czasu do czasu wywietrz je na zewnątrz na sznurze do prania lub włóż do suszarki na ubrania ustawionej na cykl bez ogrzewania lub delikatny.