Czy można tynkować dom bez ocieplenia?

Bardzo dużo ludzi decyduje się na zakup lub budowę swojego wymarzonego domu jednorodzinnego. Wiadomo, że to jest wygodne, gdyż mieszkamy sami, nikt nam nie przeszkadza. Mamy ogólnie ciszę i spokój. Tylko na pewno każdy zdaje sobie sprawę, że każdy dom i nie ważne czy stary czy nowy powinien być ocieplony. W gruncie rzeczy dlatego, aby ściany trzymały ciepło. W nieocieplonych domach wiadomo, że opał jest większy i droższy. A jak ocieplamy, idzie go znacznie mniej. A jak to wygląda z tynkowaniem? Czy można wykonać tynkowanie domu bez ocieplenia? Tego oczywiście będzie można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Czy można otynkować dom bez  jego wcześniejszego ocieplenia?

Bardzo dużo ludzi zadaje sobie to pytanie. W gruncie rzeczy po to, gdyż nie każdego stać na ocieplenie domu więc na razie chce sobie jakoś radzić bez niego. Przeważnie taki problem występuje, gdy ktoś kupi stary dom. Trzeba go zarówno otynkować jak i ocieplić. Można by rzec nawet, iż jest to coraz bardziej opłacalne niż kupno działki i budowanie całego budynku wraz z instalacjami od nowa. Chodzi o koszty. Są wtedy znacznie mniejsze. Jednak co jeśli chcemy tylko tynkować ściany zewnętrzne? Oczywiście jeśli chodzi o zewnątrz to warto najpierw otynkować dom, a potem dopiero ocieplić. Przecież wszystko musi odstać. Tynk musi być suchy, aby można było coś na niego kłaść. Warto jednak robić to w sezonie letnim. Znacznie szybciej przeschnie. Jeśli chodzi o tynkowanie domu od wewnątrz to jak najbardziej można tynkować bez ocieplenia. Jednak w tym przypadku też musimy dać mu czas na wyschnięcie. Problem jednak może pojawić się zimą. Gdyż jeśli ściany są nieocieplone to może pojawić się zarówno grzyb jak i wilgoć na ścianach. A co za tym idzie, tynki po jakimś czasie mogą po prostu odpadać i gnić. Jeśli jednak nie zamierzamy ocieplać naszego domu w najbliższym czasie to powinniśmy zastanowić się nad wyborem najlepszego, odpowiedniego do tego tynku. Można zastosować tynki gipsowe, pod warunkiem, że zdążą wyschnąć. Jeśli nie to warto wybrać inne. To zależy od pory roku. Jeśli robimy to na wiosnę  lato to można tynkować właśnie bez wcześniejszego ocieplenia domu. Jak dom nie ma ocieplenia to może szybciej schnąć. Taka jest prawda.

Podsumowując niniejszy artykuł warto wspomnieć, iż można tynkować dom bez ocieplenia. Szczególnie jeśli tynk jest gipsowy. On ma w sobie dużo wody, dlatego też lepiej poczekać, aż wszystko odparuje i dopiero potem ocieplać. Jeśli jednak decydujemy się na inny tynk, wtedy już bez różnicy czy ocieplimy przed czy po tynkowaniu.